Zámeček, Nitriansky Hrádok

85 Bodov

Zámeček, Nitriansky Hrádok

Archeologická lokalita

Dostupné po prihlásení

V Nitrianskom Hrádku na južnom predmestí Šurian máme skvelú príležitosť nahliadnuť do našej pradávnej minulosti. Pomyselným oknom, ktoré nám to umožňuje, je významná archeologická lokalita označovaná pre svoj význam a početnosť nálezov za slovenskú Tróju. Miesto nálezu sa nazýva Zámeček, pretože tu kedysi stála malá protiturecká pevnosť. Jeden z nálezov z roku 1949 bol na Zámečku však zvlášť zaujímavý. Bola ním vzácna plastika z vypálenej hliny, ktorú poznáme ako Hrádockú Venušu. Torzo sediacej ženy s erotickými krivkami meria 24 centimetrov. Aby sme si mohli jej zmyselnú krásu vedeli vychutnať lepšie, sochár Jaroslav Gubric z nej urobil desaťnásobne zväčšenú kópiu. Od roku 1998 ju môžeme obdivovať v parčíku v strede Nitrianskeho Hrádku.


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok Všetci na bajk súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem