Hrad Branč

95 Bodov

Hrad Branč

Hrad

Dostupné po prihlásení

Milovníkov histórie určite pritiahne zrúcanina hradu Branč, ktorá sa týči na výraznom homoľovitom kopci v nadmorskej výške 475 m nad Podbrančom severovýchodne od Senice. Branč patril do siete pohraničných hradov, ktoré zabezpečovali ochranu ciest smerujúcich z Moravy ku karpatským priesmykom. Vznikol v 13. storočí a stal sa strediskom správy rozsiahleho hradného panstva. Do histórie sa zapísal aj mučením účastníkov náboženskej vzbury poddaných z Turej Lúky a zo Senice v roku 1672 a väznením protestantských kňazov odsúdených bratislavským súdom na galeje o dva roky neskôr. Koncom 17. storočia hrad vyhorel. Postupne z neho odviezli nábytok, zbúrali opevnenia a objekt nechali chátrať. Od začiatku 18. storočia nebol obývaný. Z jednotlivých budov stoja len zvyšky obvodových múrov a niektoré súvislejšie časti dolného hradu. Návštevníkom sa po krátkom a nenáročnom výstupe na hradný kopec ponúka široký kruhový výhľad s panorámou Myjavskej pahorkatiny a Bielych Karpát.


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok Všetci na bajk súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem