Svätojurské hradisko

71 Bodov

Svätojurské hradisko

Archeologická lokalita

Dostupné po prihlásení

Archeologická lokalita so zvyškami hradiska rozkladajúceho sa na ploche viac ako 3 ha so zachovanými valmi s dĺžkou 1,6 km a výškou 8 až 13 m. Po vrchole valov možno prejsť z jedného konca hradiska na druhý. Stredom fortifikácie vedie chodník. Ide pravdepodobne o pôvodnú komunikáciu. Chodník pretína vnútorné valy a prechádza z jedného nádvoria na druhé. Na juhovýchodnom okraji opevnenia, na konci chodníka, je val prerezaný. Na tomto mieste sa do hradiska pravdepodobne vchádzalo. Dodnes tu možno rozpoznať veľké lomové kamene z konštrukcie slovanskej brány. Po stranách valov sa nachádzajú úzke prerušenia valov, avšak nie je isté, či ide o pozostatky pôvodných bočných vstupov alebo neskoršie prieseky na lesné cesty. Zvyšky obydlí sú v teréne neviditeľné, vidieť možno len jamu po stredovekej nádrži vo východnej časti.


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok Všetci na bajk súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem